Jako fotbalista se prosadil na velké scéně primárně na severu. Fin vždy platil za důrazného borce, mezi jehož přednosti patřila defenziva a vůdcovství. I díky tomu se jako mladý dostal do akademie anglického Southamptonu, odkud zamířil do švédského Halmstadu.
Na fotbal v top ligách však nechtěl zanevřít, kariéru nakopnul v nizozemském Groningenu, kde strávil čtyři sezony. Po nich zamířil do druhé bundesligy, přesněji do Fürthu, ale jen na sezonu.
Pak přišel osudový přestup do dánského Midtjyllandu. To se psal rok 2014 a fotbalový svět začínal vnímat, jak tento klub pracuje s daty a funguje to. Ostatně Sparv sám potvrdil, že díky datové analýze do klubu přišel i on.
„Pár týdnů potom, co jsem do Dánska přestoupil, jsem se dozvěděl, že měly statistiky na můj přestup vliv,“ řekl před pár lety v rozhovoru pro eurofotbal.cz. „Jsem defenzivní středopolař, nestřílím góly a nemám ani moc asistencí, ale když se v Midtjyllandu koukli na moje statistiky ve druhé Bundeslize, kde jsem hrál za Fürth, zjistili, že když jsem na trávníku, získává tým víc bodů, než když jsem mimo hřiště. To je možná ta kvalita, která není tak viditelná, ale pro klub je důležitá – hráči kolem mě hrají lépe, když jsem na hřišti, jsem důležitý pro tým.“
Spolu s klubovou kariérou se táhla i ta reprezentační. Bez nadsázky se dá říci, že patřil mezi největší osobnosti finského fotbalu za hodně dlouhou dobu. Za A-tým reprezentace odehrál celkem 84 utkání, na EURU 2020 dělal dokonce kapitána.
V Dánsku strávil dohromady šest sezon, během nichž se vypracoval v absolutního lídra. Konec kariéry si zpestřil v řecké Larisse, sbohem fotbalu dal doma v Helsinkách.
To bylo v prosinci 2021 a v době, kdy mu bylo 34 let. To v moderním fotbale není žádný velký věk, nicméně on sám věděl, že nemá cenu cokoliv natahovat. Kromě fotbalových kvalit se totiž jedná o nesmírně inteligentního člověka.
Už nějakou dobu například přispívá finským novinám v podobě pravidelných sloupků. „Je to pro mě důležité, mít nějakou mentální stimulaci. Fotbal je fyzická stimulace, potřebujete ale i určitou duševní činnost a psaní, vytváření textů na různá témata, mě rozvíjí,“ přiznal ve stejném rozhovoru.
Navíc nejde o sportovní sloupky. Naopak. Psal například o politice, sociální situaci nebo kritizoval podmínky pracovníků při stavbě stadionů v Kataru. Je to také poctivý student. Kvůli kariéře nešel na střední školu, nicméně tu si o několik let poctivě dodělal a cílil i na univerzitu.
A jak se vůbec dostal na Spartu? „Po konci kariéry jsem mailem oslovil některé kluby v Evropě. Ne všechny mi odpověděly, což však nebyl případ Sparty. Ta mě kontaktovala a spojil jsem se s více trenéry mládeže. Následně mě pozvali na Strahov, kde mi ukázali tréninkové centrum a zároveň mi dali možnost přijít se podívat na mládežnické tréninky,“ vysvětloval po svém příchodu do klubu pro oficiální web.
Začínal u týmu do šestnácti let, následně se posunul až do pozice asistenta v béčku. A jelikož byl před pár týdny trenér Petr Janoušek vyhozen, tým dostal na starost právě Sparv.
Své svěřence dotáhnul ke dvěma výhrám ze dvou zápasů. I díky němu rezerva Sparty zakončí podzim mimo sestupové pozice. „Jsme hrdí na to, jak jsme se odrazili od nepřízně osudu. Náš mladý tým ukázal, že se sebou nenechá zametat. Máme pracovní morálku a týmový duch, který nám dává šanci vybudovat s tímto týmem něco opravdu velkého,“ radoval se na svém profilu na síti X.
Foto: AC Sparta Praha
Foto: AC Sparta Praha