Když Brian Priske v létě přišel do Sparty, přinesl s sebou závan nových časů. Dorazil trenér s elánem a chutí dělat změny, posouvat tým i hráče na vyšší level. Trenérský štáb, který zdědil kádr po místy až letargickém Pavlu Vrbovi, kolem sebe začal budovat přátelské pracovní prostředí. Na Letné bylo rázem cítit velké odhodlání.
Vycítili to fanoušci, lidé uvnitř klubu a v neposlední řadě především hráči. Jedním z těch, kteří změnu na trenérském postu rozhodně kvitovali, byl i Adam Karabec. Stále ještě devatenáctiletý kluk, jemuž poslední ročník nevyšel dle představ.
"Minulá sezona mi ve všech ohledech hodně dala. Především po mentální stránce. Na tu novou budu připravený mnohem lépe, fotbal teď celkově vnímám úplně jinak," dušoval se reprezentant do 21 let v letním rozhovoru pro deník Sport.
Náhradník místo tahounaV předešlé sezoně jako kdyby se ocitl v obří křeči. Pod trenérem Vrbou v ligovém ročníku nasbíral 1308 minut, vstřelil dva góly a na jeden přihrál, což nejsou zrovna statistiky, které by odpovídaly jeho ambicím a potenciálu. Od léta mělo být vše jinak. Budoucnost byla nalajnovaná jasně: z Karabce bude na Letné nový tahoun. Po odchodech Bořka Dočkala a Adama Hložka převezme volnou pozici režiséra sparťanského týmu. Však si také nechal natisknout na dres ikonickou desítku, která měla dávat najevo, kam plavovlasý fotbalista na hřišti patří.
Jenže severská kúra u levonohého středopolaře nezabrala. Letní okouzlení vystřídalo podzimní oblačno a v zimě je hráčova pozice v kádru na bodě mrazu. V přípravě na jarní část sezony nedostal od Priskeho ani minutu. Podle informací Livesport Zpráv sice Karabce ve španělské Marbelle na pár dní vyřadilo pochroumané koleno, které jej nepustilo k utkání se Stuttgartem, ale ve zbytku soustředění už prostor nedostal. Generálku s Norimberkem na chladné Letné celou proseděl na lavičce. Stejně jako předešlý duel se Salcburkem.
"Hlavním důvodem je vysoká konkurence," reagoval dánský kouč. "Daněk i Karabec to mají těžké, což je způsobené i herním systémem, který jsme zvolili. Míst na jejich postech není tolik a přednost dostali jiní. Musí si počkat na svoji šanci a využít ji," prohláslil Priske.
Jinými slovy se hráč, který měl převzít Hložkovu roli sparťanského špílmachra a být dalším pokladem strahovské akademie, ocitl v pozici, kterou současný hráč Leverkusenu v Praze vůbec nepoznal.
Trápení už za trenéra VrbyGeneze současných Karabcových trablů se ale nedatuje k Priskeho příchodu k týmu. Sahají hlouběji. Podobně na tom byl Karabec už v době, kdy Letenským šéfoval Pavel Vrba. Tehdy mladý záložník narážel na konkurenci v podobě tehdejšího kapitána Bořka Dočkala, jenž v létě ukončil profesionální kariéru. Klub ale Karabce ujišťoval, že budoucnost patří jemu.
I proto před rokem odmítl štědrou nabídku od Olympique Marseille, která se pohybovala v řádu stovek milionů korun. S letní změnou trenéra se očekávalo Karabcovo oživení. Marně. Nejproduktivnější hráč českých lvíčat v cestě na EURO do 21 let v rudém dresu tápe.
"Sparta se na podzim dostala pod tlak, její hra nebyla kolikrát konsolidovaná a Karabec si s tím neuměl poradit," říká Jakub Podaný, bývalý ligový obránce. "Adam je hráč, který potřebuje prostor, aby mohl vymyslet něco kreativního. Jenže jakmile dostával míče, byl často pod tlakem a bylo znát, že to na něj dolehlo."
Současná pozice sparťanského odchovance trápí i bývalého kouče rudých Václava Kotala, který Karabce stavěl a vyhrál s ním v sestavě například zápas Evropské ligy na půdě Celtiku. "Připadá mi, že Adam ustrnul v tom, co hraje od mládeže," pronesl současný trenér třetiligového Žižkova. "V mládeži těžil z toho, že byl nadanější fotbalista než ostatní. Ale nyní už se konfrontuje s lepšími hráči a není na něm znát progres. Je to stále mladý hráč, který ale musí neustále dokazovat svoji kvalitu. Občas mi přišlo, jako by to bylo pod jeho úroveň."
Foto: AC Sparta Praha
Výkonnostní propad potvrzují i dataPokles oproti minulé sezoně znázorňují i data, která ukazují, že se Karabcovi kromě minutáže zmenšily i hodnoty očekávaných branek či asistencí. Daleko méně se v průměru na zápas pouštěl k průnikovým přihrávkám, přihrávkám do vápna a v obranných soubojích mu téměř o polovinu spadla úspěšnost.
Přitěžující okolností pro něho bylo i Priskeho opuštění formace 4-2-3-1 a přechod na 3-4-3, ve které klasická desítka neexistuje. Ve středu pole působí dva střední záložníci, od kterých se vyžaduje velký fyzický fond, pracovitost, schopnost operovat od vápna k vápnu... To jsou vlastnosti, které rozhodně nepatří mezi Karabcovy silné stránky. Sem si dělají zálusk Ladislav Krejčí mladší, David Pavelka, Lukáš Sadílek, Kaan Kairinen či Qazim Laci.
"Tento styl, který je poctivý směrem do defenzivy, je podle mě něco trochu jiného, než měli na Letné v plánu na začátku sezony a co se od nich obecně očekává. Nejsou tolik na míči a Karabec rozhodně není typ hráče do takového stylu hru," potvrzuje Podaný, že změna mladému špílmachrovi spíš uškodila.
Stále však existuje možnost, že by Karabec mohl najít uplatnění jako pravé křídlo, kde v závěru podzimu nastupoval útočník Tomáš Čvančara. I to je však nejspíš takřka vyloučené. Na tuto pozici v zimě dorazil australský křídelník Awer Mabil a přednost v přípravě dostával i Martin Minčev. Vlevo operují Lukáš Haraslín a Jakub Jankto. V zástupu je navíc i již zmíněný Daněk, který je typologicky podobným hráčem.
Jen talent nestačíCo ale za záhadným Karabcovým "odstavením" stojí? Priske tvrdí, že "jeho úsilí v tréninku je v pořádku." Jestliže za Vrby mohlo sparťanům leccos projít a kouč sem tam přimhouřil oči, současný realizační tým je neúprosný. Hráče kontrolují GPS vesty, jednotky jsou monitorovány pomocí dronů a vedoucí fyzické přípravy Christian Clarup je ostrý jako břitva. Zkoumá se každý detail. Není divu. Priske chce hrát intenzivní fotbal. Presinkem na španělském kempu donutil k chybám i vyhlášený Salcburk, jemuž sparťanská aktivita dělala potíže.
I zde může docházet ke třecím plochám, jedná se totiž o herní stránku, kde by si trenérský štáb představoval od mladého záložníka přidat. Je totiž zřejmé, že Karabcovi takový styl moc nevoní. Rád se mazlí s balonem, baví sebe i diváky. Kmitat od vápna k vápnu? Na to jej neužije.
"V mládeži byl Adam díky své kreativitě rozdílový hráč. Ale v dospělém fotbale na nejvyšší úrovni je kreativita jen jednou složkou celkového výkonu. Je potřeba mít nasazení, rychlost, pracovitost…," vyjmenovává Kotal atributy, na kterých by měl podle něj Karabec zapracovat. "Když to zjednoduším: aby hrál jen dopředu a za něj někdo bránil, to už ani dnes na špičkové úrovni moc nefunguje."
Jestliže v létě byl Karabec považován za jasného adepta na základní sestavu, dnes do ní má ze středních záložníků nejspíš nejdál. Jeho budoucnost ve Spartě je poslední týdny téma. Scénářů existuje více: čekat trpělivě na šanci, odejít na hostování v zimě a vrátit se v létě v lepším rozpoložení či zvolit tvrdý přestup, což je vzhledem k jeho pozici nevyužívaného hráče a dlouhodobé smlouvě nejméně pravděpodobná varianta.
Oslovení experti se však shodují, že by měl minimálně pro jaro změnit dres. "Má v sobě obrovský talent a potenciál, viděli jsme to v minulosti ve Spartě a všímají si toho i kluby v zahraničí, ale - jen talent nestačí. Pokud by se podíval ven, poznal by, že na sobě zkrátka musí pracovat a třeba by na některé věci změnil názor," nabízí Podaný svoje řešení.
Šest hráčů, kteří mohou být předmětem rozmluv mezi Rosickým a Priskem v souvislosti s letním přestupovým oknem?Foto: Profimedia