eFotbal

Jaremčuk slavil gól v Lize mistrů trikem na podporu Ukrajiny. V poslední době u fotbalistů nic neobvyklého

eFotbal
Jaremčuk slavil  gól v Lize mistrů trikem na podporu Ukrajiny. V poslední době u fotbalistů nic neobvyklého
Jaremčuk slavil gól v Lize mistrů trikem na podporu Ukrajiny. V poslední době u fotbalistů nic neobvykléhoFlashscore
Ukrajinský útočníky Benfiky Lisabon Roman Jaremčuk si po vyrovnávacím gólu na 2:2 do sítě Ajaxu Amsterodam ve středečním osmifinále Ligy mistrů sundal dres lisabonského týmu a ukázal tričko se státním znakem Ukrajiny. K podpoře se na sociálních sítích přidali také legenda ukrajinského fotbalu Andrej Ševčenko, Taras Kačaraba z pražské Slavie, Andrij Jarmolenko nebo Oleksander Zinčenko.
Reklama
Reklama

"Chtěl jsem podpořit svou zemi. Hodně jsem o tom přemýšlel a té situace se opravdu bojím," vysvětlil Jaremčuk svůj postoj pro CNN Portugal. "Klub mě v tom podpořil. Mluvili jsme spolu a chtěli udělat vše, aby mi pomohli," doplnil ukrajinský útočník projevenou podporu svého chlebodárce. Rodák z Lvova přišel na hřiště v 62. minutě za stavu 1:2. O deset minut později při rychlém přechodu do útoku dorazil do brány svou předchozí střelu, kterou předtím brankář Amsterodamu vyrazil. "Jsem Ukrajinec a jsem na to hrdý. Jsem ale tisíce kilometrů od své vlasti a chci podpořit všechny, kteří jsou v napětí ve své rodné zemi. Teď je čas se sjednotit. Tohle je naše země, naše historie, naše kultura a naše hranice. Chtěl bych poděkovat obráncům země za jejich odvahu. Sláva Ukrajině," napsal na svůj instagram Jaremčuk. Ten mimochodem nebyl jediným z fotbalistů, který na dálku podpořil svou vlast. Vzkaz poslal i obránce Kačaraba, který působí ve Slavii s krajanem Maksymem Talovjerovem. "Ukrajina je moje vlast. Věřím naší zemi, naší armádě. Chci poděkovat těm, kteří chrání naše hranice. Volba Ukrajinců je evropská Ukrajina. Zachováme si nezávislost, demokracii a státní suverenitu. Jsem hrdý a poctěn, že mohu reprezentovat svou zemi na mezinárodní scéně. Sláva Ukrajině," uvedl na sociální síti Kačaraba. Podporu oběma hráčům vyjádřila i Slavia. "Jsou věci, které jdou daleko za hranice fotbalového světa. Taras Kačaraba a Maksym Talovjerov se svými rodinami mají od Slavie maximální podporu. Klub nabídl hráčům pomoc v případě jakékoliv potřeby. Zároveň vyjadřujeme podporu a mnoho sil a vůle všem Ukrajincům," doplnil tým na klubovém twitteru. Jaremčukův reprezentační kolega Jarmolenko napsal na twitter, že se modlí za Ukrajinu. Zinčenko zase na instagramu vložil mapu své země a připsal, že si ji "nikdo jiný, než Ukrajinci nemůže přivlastňovat." Bývalý reprezentační trenér a rekordman v počtu branek v národním týmu Ševčenko prohlásil, že Ukrajinci prošli mnoha těžkými časy a za posledních třicet let se zformovali jako národ. "Jsme národem upřímných, pracovitých občanů, kteří milují svou svobodu! To jsou naše nejdůležitější aktiva," uvedl Ševčenko.

Ačkoliv se UEFA snaží držet od podobných projevů mimo a dodržuje heslo, že politika do sportu nepatří, současné postoje ukrajinských fotbalistů nejsou ve fotbale ničím novým. V minulosti byly zaznamenány politické excesy zejména u švýcarských fotbalistů albánského původu. Těmi se neblaze projevili například Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka. Ti v minulosti politická gesta ukazovali tím, že na hrudi překřížili palce a mávali jakoby křídly, čímž simulovali dvouhlavého černého orla, který je symbolem vlajky tzv. Velké Albánie. Konceptu albánských nacionalistů, který předpokládá sjednocení všech etnických Albánců do jediného státu (Albánie a Kosova a také části Srbska, Černé Hory, Makedonie a Řecka, v nichž je přítomna silná albánská komunita).

Zdroj: Eurofotbal.cz

Jak dopadne liga, koho v ní zachrání béčko Sparty? Dvě tragédie v sídle glasgowského FC Rangers. Čtěte v HATTRICKU