eFotbal

Jak šel čas s Edenem. Před 15 lety byl otevřen největší fotbalový stadion v Česku

eFotbal
Jak šel čas s Edenem. Před 15 lety byl otevřen největší fotbalový stadion v Česku
Jak šel čas s Edenem. Před 15 lety byl otevřen největší fotbalový stadion v ČeskuFlashscore
Před 15 lety, 7. května 2008, se splnil sen několika generací fanoušků fotbalové Slavie. Exhibičním zápasem proti anglickému týmu Oxfordu byl otevřen nový stadion pražského celku v Edenu, kde na starém stadionu červenobílí naposledy hráli v květnu 2000. Poté se přesunuli na strahovský stadion, který fanouškům Slavie nikdy k srdci nepřirostl.
Reklama
Reklama

Slavnostní otevření stadionu se skládalo z dvouhodinového doprovodného programu v okolí stadionu i v jeho ochozech, po kterém následovalo přestřižení pásky. Tuto poctu dostal na starost Vladimír Šmicer. Poté se fanoušci dočkali i prvního fotbalového zápasu: v přátelském utkání Slavia - Oxford zvítězili domácí před více než 14 000 diváků nad anglickými amatéry 5:0. Tento univerzitní klub byl před více než sto lety historicky prvním anglickým protivníkem sešívaných. První gól, který padl na novém stadionu, obstaral rovněž Šmicer.

Stadion, jehož výstavba přišla na miliardu korun, stojí na místě původního Edenu a také hrací plocha je situována stejně jako kdysi. Oficiální kapacita hlediště je nyní 19 370 diváků. Nejvíce lidí, 20 698, přišlo do Edenu na fotbal 17. května 2008 na zápas 30. kola nejvyšší soutěže Slavia - Jablonec, po kterém "sešívaní" získali po 12 letech titul.

Fotbalová Slavia, která byla založena v roce 1896, odehrála první rok své existence na Císařské louce. První hřiště měla Slavia v blízkosti dnešní ulice Milady Horákové. Jednalo se ale opravdu jen o hřiště s provizorní boudou pro sportovní náčiní, které záhy nestačilo potřebám klubu. V roce 1901 tak bylo otevřeno v jihovýchodní části Letenské pláně nové hřiště, jehož tribuny se během let postupně rozrůstaly a v dobách největší slávy byly schopné pojmout až přes 30.000 diváků. Na konci války ale byl stadion vypálen vojáky wehrmachtu. Stadion byl sice zrekonstruován, ale v roce 1950 byl zbourán. Překážel totiž plánům na výstavbu Stalinova pomníku.

Pro stavbu nového stadionu Slavie bylo poté vybráno nové místo ve Vršovicích, v místech zvaných Eden, kde byl dříve rybník. Nový stadion byl otevřen v září 1953 a první utkání odehrálo Dynamo (jak se tehdy Slavia jmenovala) s vojenským klubem Křídla vlasti Olomouc. Zápas skončil 1:1 a první branku na novém stadionu dal tehdy čtyřicetiletý Josef Bican. Na stadion ve Vršovicích se přesunula i dřevěná hlavní tribuna z letenského stadionu vybudovaná v roce 1948. Nový stadion v Edenu, který nenabízel moc komfortu, mnoho radostných chvil nezažil. V letech 1961 a 1963 Slavia sestoupila z první ligy a také v 70. a 80. letech byla jen průměrným týmem. Rekordní návštěva, přes 40.000 diváků, do Edenu přišla v roce 1965 na rozhodující zápas o postup do první ligy s Plzní. Asi nejradostnějším okamžikem stadionu byl zisk titulu v roce 1996.

Postupně ale stadion přestával vyhovovat a už na konci 60. let se začalo uvažovat o vybudování nového. K výstavbě se schylovalo v závěru 80. let, ale po různých administrativních průtazích se nenašly potřebné prostředky. Na počátku 90. let, kdy se zdálo, že se bude stavět, hostovala Slavia krátce na hřišti Bohemians a v roce 2000 se přesunula na Strahov. Poslední zápas na stadionu v Edenu Slavia odehrála 13. května 2000. Fotbalisté Slavie se s Edenem rozloučili výhrou nad Českými Budějovicemi 4:1 a poslední gól ve starém Edenu vstřelil z trestného kopu Pavel Horváth.

V roce 2004 byla stržena stará dřevěná tribuna a o dva roky později byl v Edenu pro průtazích slavnostně položen základní kámen nového stadionu podle návrhu architekta Martina Kotíka. A v květnu 2008 se fanoušci konečně dočkali nového stadionu, který společně s klubem vlastní společnost CITIC Europe Holdings, která patří do čínské CITIC Group. V současnosti se stadion oficiálně jmenuje Fortuna Arena.