Fulham – Arsenal 1:1
Arsenal je, co se rohových kopů týče, bezpochyby nejnebezpečnějším týmem Premier League. A tak není divu, že Gunners poprvé zahrozili právě po centru od praporku, když hlavičkoval William Saliba. Fulham se v prvním poločase zmohl na jediný povedený útok, který k jeho radosti vedl ke gólu. Raúl Jiménez si skvěle naběhl na vysoko postavenou obranu hostů, dostal výbornou přihrávku a utaženou ranou do vzdálenějšího rohu branky poslal Cottagers do vedení.
Arsenal i nadále v duelu na Craven Cottage dominoval, vyrovnat se však nepodařilo ani Declanu Riceovi, jenž mířil po přihrávce Leandra Trossarda jen kousek vedle. A když se neujala ani střela Bukaya Saky, kterou pohotově zneškodnil Bernd Leno, zakončili hosté první poločas se ztrátou jedné branky.
Kanonýři však vlétli do druhé půle ve velkém stylu a už osm minut po přestávce srovnali stav na 1:1. Nikoho nepřekvapí, že se hosté radovali opět po rohovém kopu – přetažený centr si našel Kai Havertz, jehož hlavičku tečoval do sítě Saliba. Trefu francouzského obránce musel kvůli hraničnímu postavení na ofsajdové linii posvětit VAR, Arsenal však i přes krátké čekání na hřišti i nadále diktoval tempo hry.
Dobrou příležitost ke vstřelení druhé branky Arsenalu měl Trossard, ale střelou doprostřed Lena příliš neprověřil. A tak se hosté znovu ozvali po rohovém kopu, Thomas Partey však stoprocentní šanci zahodil. Hrozbu i nadále představoval domácí Fulham, střídající Andreas Pereira střílel na bližší tyč, ale David Raya jeho pokus zastavil nohou.
V posledních fázích zápasu se opět více dařilo Arsenalu, který dokonce dostal míč do sítě – trefě Saky však předcházel ofsajd Gabriela Martinelliho. Zatímco Cottagers si v dramatickém závěru už velmi cenný bod pohlídali,
Ipswich – Bournemouth 1:2
Ipswich začal aktivně, tlačil na soupeře a ve 21. minutě se ujal vedení, když Cameron Burgess na hranici pokutového území přihrál Conoru Chaplinovi, který svou následnou střelou poslal domácí do euforie. Přes četné šance už se skóre před poločasovou přestávkou znovu neměnilo.
Domácí Sammie Szmodics měl 20 minut před koncem utkání šanci definitivně strhnout vývoj na stranu domácích. Irský útočník dostal přesnou přihrávku hluboko do pokutového území a ocitl se jeden na jednoho s Kepou Arrizabalagou. Španělský gólman však zachoval chladnou hlavu a udržel naději hostů na body. Neproměněné šance se ukázaly jako drahé, jelikož Iraolovi svěřenci předvedli pozoruhodný comeback.
Jejich snažení bylo poprvé odměněno v 87. minutě, kdy Dango Ouattara při kontru po levé straně donutil Arijaneta Muriče vyběhnout z branky, čímž uvolnil prostor, kde čekal Enes Unal, který míč jednoduše uklidil do prázdné branky.
A jako by to nestačilo, sám Ouattara se v 95. minutě stal střelcem vítězné branky, když využil elegantní souhry a dostal míč za záda Muriče. Více než dvě desetiletí dlouhé čekání Ipswiche na domácí vítězství v nejvyšší anglické soutěži tak pokračuje.
Leicester – Brighton 2:2
Úvod utkání postrádal větší kvalitu. Jako první zahrozil Lewis Dunk, hlavičkou však minula cíl. Ještě blíže otevření skóre byl Pervis Estupiňán, kterého však úžasným zákrokem vychytal brankář Leicesteru Mads Hermansen. A když ke gólu nevedly ani další příležitosti Racků po rohových kopech, dostal dárek od obrany domácích Evan Furgoson. Irský útočník následně vybídl Kaora Mitomu, ten však velkou šanci zahodil.
Leicester sice zaznamenal varovné signály, ale o několik minut později se musel sklonit před uměním Tariqa Lampteyho. Rychlonohý obránce totiž vytáhl parádní střelu svou slabší levou nohou a poslal Brighton do vedení. Odpověď domácích byla opravdu povedená, Bart Verbruggen však pokus Jamese Justina zlikvidoval. První poločas tak nabídl jednu branku.
Leicester po přestávce převzal otěže zápasu, přes všechnu snahu však jen těžko hledal cestu k hostující brance. Největší příležitost přišla po nabídce Stephyho Mavididiho, který na zadní tyči hledal Jamieho Vardyho. Zkušený anglický útočník ale mířil nad. Jakékoli naděje na bodový zisk se zdály být pryč, když Yankuba Minteh po krásné individuální akci zvýšil na 2:0.
Vardyho snížení z 87. minuty se zdálo být fajn útěchou, bývalý reprezentant ovšem nastartoval grandiózní závěru Leicesteru. Sám Vardy se zapojil do senzačního vyrovnání, když ho uvolnil dobře napadající Mavididi. Angličan pak našel Bobbyho De Dordovu-Reida, jenž zařídil Liškám velmi cenný bod.
Tottenham – Chelsea 3:4
V derby byste soucit hledali jen těžko, a tak není divu, že bylo hned v páté minutě utkání podklouznutí Marca Cucurelly nemilosrdně potrestáno. Brennan Johnson po zaváhání španělského obránce upaloval s míčem po pravém křídle a přesným centrem našel Dominica Solankeho, který ve skluzu poslal Tottenham do vedení. O šest minut později Cucurella podklouzl podruhé a Spurs udeřili znovu, když Dejan Kulusevski zakončil individuální akci krásnou střelou k levé tyči branky Roberta Sáncheze.
Zatímco se domácí stále radovali z brzkého vedení 2:0, Cucurella si vyměnil kopačky a Jadon Sancho po další parádní akci snížil na rozdíl jediného gólu. Anglický křídelník si navedl míč do středu hřiště a krásnou ranou rozveselil modrou část Londýna. Ve strhujícím zápase pak Cole Palmer promarnil příležitost k vyrovnání, načež byl blízko brance i na druhé straně Heung-min Son. Dva dobré zásahy pak vytáhl brankář domácích Fraser Forster, jenž zneškodnil pokusy Palmera a Pedra Neta, zatímco Matar Sarr hlavičkoval jen do břevna. Hra se uklidnila až v momentu, kdy si domácí fanoušci spletli Palmera u rohového praporku s odpadkovým košem.
Po přestávce pokračovali Blues ve snaze smazat gólový rozdíl, postupně se o to snažili Sancho a Enzo Fernández, Forster však odolával. Spurs se museli vypořádat s dalším zraněním, po Romerovi opustil hru i Johnson. A bylo ještě hůře, Yves Bissouma totiž zbytečně sáhl uvnitř šestnáctky ke skluzu a podrazil pronikajícího Moisése Caiceda. S nařízenou penaltou si bez problémů poradil Palmer a po hodině hry se začínalo v londýnském derby od nuly.
Chelsea i nadále diktovala tempo hry, obrovskou šanci ale měli domácí. Son po spekulativní momentu, kterému zřejmě předcházel ofsajd, uháněl sám na Sáncheze, ale svůj pokus kroutil na zadní tyč marně. Zaváhání jihokorejského útočníka bylo záhy potrestáno. Po individuální akci Palmera se míč odrazil uvnitř šestnáctky k Fernándezovi, jenž parádním volejem dokonal obrat Chelsea.
Domácím však bylo ještě hůře, Sarr totiž nešetrně srazil Palmera, jenž si tak znovu postavil míč na penaltový puntík. Anglický reprezentant následně vytáhl pokus à la Antonín Panenka a technicky skvěle provedeným dloubákem se zapsal do historie. V Premier League totiž proměnil všech 12 “desítek”, čímž překonal dosavadního rekordmana Yayu Tourého (11 z 11).
Spurs sice v samotném závěru zásluhou Sona snížili, utrpěli však už sedmou ligovou porážku v sezoně. Chelsea, která je v tabulce Premier League druhá, naopak prodloužila svou sérii bez porážky napříč všemi soutěžemi na osm zápasů.
Tabulka Premier League