eFotbal

Soud rozhodl v kauze Diarra, přestupová pravidla porušují zákony EU. Přijde změna?

ČTK / Eurofotbal
Aktualizováno
FIFA bude pravděpodobně muset pozměnit pravidla.
FIFA bude pravděpodobně muset pozměnit pravidla.AFP
Soudní dvůr EU rozhodl, že některá přestupová pravidla mezinárodní fotbalové federace FIFA porušují zákony Evropské unie o volném pohybu hráčů. Se žalobou se na soud obrátil bývalý fotbalista Lassana Diarra a páteční rozhodnutí může vést ke změně pravidel.
Reklama
Reklama

Někdejší francouzský reprezentant Diarra zpochybnil systém už v roce 2017, kdy u belgického soudu v první instanci uspěl s tvrzením, že mu přestupová pravidla FIFA zabránila najít si nový klub po předčasném ukončení smlouvy v Lokomotivu Moskva v roce 2014.

Regule světové federace stanovují, že pokud klub hráči kvůli porušení podmínek smlouvy kontrakt vypoví, zájemce o jeho služby je společně s fotbalistou odpovědný za zaplacení kompenzace tomuto týmu. Tato situace nastala, když chtěl Diarru po konci v Lokomotivu získat belgický klub Charleroi.

"Některá pravidla FIFA pro mezinárodní přestupy profesionálních fotbalistů jsou v rozporu s právem Evropské unie. Dotyčná pravidla brání volnému pohybu profesionálních fotbalistů, kteří chtějí pracovat v novém klubu," stojí v tiskové zprávě.

Soudní dvůr potvrdil, že pravidla FIFA, která dodržují i jednotlivé národní asociace, porušují zákony EU ve více bodech. V rozporu s legislativou jsou i případné další sankce, pokud nový klub společně s fotbalistou neodškodní po předčasném ukončení smlouvy hráčův bývalý klub.

Podle pravidel FIFA může být nový klub potrestán zákazem přestupů nebo registrace dalších hráčů. V případě sporu musí podle FIFA zastavit transfery mezi sebou i obě národní federace, kterých se přestup týká.

Soudní dvůr uvedl, že FIFA může svými přestupovými pravidly omezit volnou soutěž pouze tehdy, pokud může prokázat, že je to nezbytné pro ochranu trhu. To ale podle verdiktu nebyl Diarrův případ.

FIFA po zahájení sporu nařídila Diarrovi zaplatit Lokomotivu, s nímž se rozešel ve zlém údajně kvůli snaze klubu snížit mu plat, odškodnění ve výši deseti milionů eur (tehdy 270 milionů korun). Charleroi chtělo od FIFA a belgického svazu garanci, že se nebude muset na této částce podílet, a když ji nedostalo, od podpisu smlouvy s Diarrou odstoupilo.

Bývalý hráč Chelsea, Arsenalu či Realu Madrid se proti rozhodnutí FIFA odvolal ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, u nějž neuspěl. V roce 2016 Diarra zažaloval u belgického soudu světovou federaci a belgický svaz a požadoval náhradu ve výši šesti milionů eur (tehdy 162 milionů korun) za ušlý zisk kvůli tomu, že nemohl na sezonu 2014/15 kvůli nutnosti zaplatit kompenzaci Lokomotivu podepsat smlouvu s žádným klubem. Belgický soud později požádal v případu Soudní dvůr EU o radu.

"Všichni profesionální fotbalisté byli (už od roku 2001!) postiženi těmito nezákonnými pravidly, i oni by mohli žádat o odškodnění," uvedl Diarrův právník Jean-Louis Dupont. "Jsme přesvědčeni o tom, že FIFA 'zaplatí' alespoň tím, že bude donucena dodržovat zákony EU a urychlí to modernizaci celé její organizace," přidal.

Podle agentury Reuters FIFA vyjádřila spokojenost s tím, že přestupová pravidla jsou podle zákona v principu nastavená správně. Dnešní verdikt podle ní zpochybnil pouze dva paragrafy, které nyní budou posuzovat soudy. K další analýze přistoupí i FIFA.

Hráčská organizace FIFPRO verdikt uvítala. "Soudní dvůr právě vynesl zásadní rozsudek o regulaci trhu práce, který změní prostředí profesionálního fotbalu," napsala.

S novou situací se budou muset rychle seznámit také české kluby. "Vraceli jsme se ze Stuttgartu (z utkání Ligy mistrů), je to pro mě čerstvá informace a zatím přesně nevím, co rozhodnutí soudního dvora EU obsahuje," řekl ČTK po dnešním pohárovém losu na Strahově Petr Hrdlička, člen představenstva Sparty, který je na Letné garantem uzavírání transferových smluv. "Zúčastníme se videokonference pro evropské kluby, kde se dozvíme, co rozhodnutí pro budoucnost fotbalu znamená. Pak budeme vědět víc," dodal.

.