eFotbal

Příběh Twente chytí za srdce. Titul, bankrot, i čestné členství držitele Nobelovy ceny za mír

Paul Winters
Aktualizováno
FC Twente získalo na hřišti Manchesteru United bod.
FC Twente získalo na hřišti Manchesteru United bod.Conor Molloy/ProSports/Shutterst / Shutterstock Editorial / Profimedia
Mistrovský titul, bankrot, katastrofa na stadionu, tresty v podobě bodových odečtů nebo třeba čestné členství držitele Nobelovy ceny za mír Desmonda Tutu. Nizozemské Twente si za svou téměř šedesátiletou historii prošlo mnoha vzestupy a pády – od bujarých oslav na náměstí až po chvíle, kdy se zdálo, že světla na tamním stadionu zhasnou navždy.
Reklama
Reklama

Píše se rok 1965. Dva sousední kluby Sportclub Enschede z Eredivisie a prvoligový Enschedese Boys uzavírají příměří a dávají vzniknout FC Twente. Sloučení ale neproběhlo v míru a lásce. Oba celky, které existovaly od roku 1910, resp. 1906, byly dlouho "na nože". Po několika temných událostech, mezi než patří smrt řady členů Enschedese Boys při bombardování v roce 1943, neviděla jejich vedení jiné východisko než fúzi, která byla za nesouhlasu fanoušků dovršena 13. dubna 1965.

Nový klub pod názvem FC Twente '65 vstoupil do fotbalového světa s velkým odhodláním. Netrvalo dlouho a mluvilo se o něm nejen v Nizozemsku, ale i v celé Evropě – osm let po svém založení se totiž Twente dostalo do semifinále Poháru UEFA, kde nestačilo na Mönchengladbach. V roce 1975 se historie opakovala a hráči z východního Nizozemska opět narazili na Hříbata, tentokrát však až ve finále téže soutěže. Jupp Heynckes se blýskl hattrickem a zařídil výhru německého týmu 5:1. 

První velké trofeje se tak fanoušci z Grolsch Veste dočkali v roce 1977, kdy mužstvo vyhrálo KNVB pohár. Dlouho se ale neradovali, jen o tři roky později totiž sestoupili z Eredivisie. Tukkers se však v příští sezoně okamžitě vrátili zpět. Začátek nového tisíciletí přinesl další KNVB pohár (2001), který vybojovali hráči jako Erik ten Hag, Jan Vennegoor of Hesselink, Patrick Pothuizen a Sjaak Polak. V zákulisí se však klub jen o vlásek vyhnul bankrotu.

Finanční neduh zapříčinil revoluci, Joop Munsterman byl jmenován předsedou a začal s potřebnými změnami. S Fredem Ruttenem na postu trenéra se tým hlásil zpět do podpalubí Eredivisie a švýcarský sniper Blaise Nkufo se ukázal jako mimořádně cenná posila, když během prvních dvou sezon nastřílel 30 gólů. Vzestup vyvrcholil v roce 2010, kdy Steve McClaren dovedl Twente k historicky prvnímu titulu v Eredivisii. Jádro týmu tvořili hráči jako Bryan Ruiz, Sander Boschker nebo Miroslav Stoch. Twente bylo na vrcholu.

FC Twente získalo v roce 2010 jediný národní titul v historii klubu.
FC Twente získalo v roce 2010 jediný národní titul v historii klubu.Koen van Weel / ANP / AFP

Sezonu po zisku titulu se poprvé v historii dostali Tukkers do Ligy mistrů. Na domácím Grolsch Veste se představili velikáni jako Inter Milán nebo Tottenham a Twente ukázalo, že umí potrápit i favority. Jejich cesta milionářskou soutěží sice skončila ve skupině, v Evropské lize ale Twente došlo dál.

Cesta to ale byla náročná. Venkovní zápas na hřišti Rubinu Kazaň musel být kvůli teplotám -30 stupňů přeložen do Moskvy, kde se hrálo "pouze" při -17. Twente se nakonec probojovalo až do čtvrtfinále, kde bylo vyřazeno Villarrealem. Přesto šlo o nejlepší evropské tažení klubu za poslední tři dekády.

FC Twente hrálo v Moskvě v mrazivých podmínkách: rtuť teploměru dosahovala 17 stupňů pod nulou.
FC Twente hrálo v Moskvě v mrazivých podmínkách: rtuť teploměru dosahovala 17 stupňů pod nulou.Filippov Alexei / TASS / Profimedia

McClaren odešel a na jeho místo nastoupil bývalý belgický brankář Michel Preud'homme. Obhajoba ligového titulu byla na dosah, Twente ale v posledním hracím dni prohrálo s Ajaxem a skončilo druhé. Rok 2012 přinesl nečekanou návštěvu. Na zápas proti Heerenveenu dorazil arcibiskup Desmond Tutu, držitel Nobelovy ceny za mír. Byl jmenován čestným členem klubu a na Grolsch Veste dokonce roztančil stadion. Twente vyhrálo 1:0 díky gólu z penalty, kterou proměnil Dušan Tadic.

Pohádka však netrvala dlouho a brzy na to přišly těžké časy. Začalo to katastrofou na stadionu: při rekonstrukci Grolsch Veste, domova klubu od roku 1998, se zřítila část střechy a zemřeli dva stavební dělníci. Klub zároveň čelil finančním problémům a upadl do chaosu, 50. výročí založení tak vyvrcholilo jinak, než všichni předpokládali. Twente byly dvakrát odečteny body, odešeli klíčový lidé včetně předsedy Munstermana a musel být hrubě snížen rozpočet. Krize týkající se partnerství s investičním fondem Doyen Sports dostala tým do velkých problémů s KNVB, která mu nakonec dvakrát odebrala profesionální licenci a uložila pokuty. Výsledkem byl v roce 2018 první sestup po 34 letech.

Twente se však v KKD nezdrželo, hráči jako záložník Brightonu Mats Wieffer, bývalý útočník Liverpoolu Oussama Assaadi a současný trenér Šachtaru Doněck Marino Pusic přivedli tým zpět mezi elitu. Přerušená první sezona pro navrátilce skončila na 14. místě, v ročníku 2020/21 si ale o čtyři příčky polepšili. Od sezony 2021/22 Tukkers skutečně ožili. Byly angažovány opory jako Lars Unnerstall, Michal Sadílek, Robin Propper, Michel Vlap, Manfred Ugalde či Ricky van Wolfswinkel a Twente poprvé od sezony 2013/14 opět skončilo v první čtyřce.

V posledních letech znovu bojuje o evropské poháry, tři roky bylo blízko postupu a v roce 2024 si poprvé od slavného titulu zahrálo ve skupinové fázi Evropské ligy. Jedním z vrcholů sezony byla remíza 1:1 s Manchesterem United, který vedl jeho bývalý hráč Erik ten Hag. Zápas přinesl nejen radost fanouškům, ale i vtipnou kuriozitu – věrný příznivec Rutger si po sázce s ESPN nechal vytetovat tvář Barta van Rooije, který asistoval u vyrovnávací branky. A možná právě v tomto duchu se klub z Enschede nese.

Twente – G.A. Eagles (neděle 14:30)