Švýcarských hráčů po tuzemských trávnících zase tak moc neběhá, jak se stalo, že se Lurvink ocitl právě ve východočeském klubu? "Šéfskaut Jakub Dobiáš mi zavolal a ptal se, co říkám na možnost hrát v Pardubicích. Dělali nějakou datovou analýzu, jaký hráč by se jim hodil do týmu. Pak mi vysvětlil klubovou vizi. Zajeli jsme pak s přítelkyní do Pardubic, líbilo se mi tam, a tak došlo k dohodě a já podepsal smlouvu,“ prozrazuje defenzivní hráč v pořadu Kickoff na O2 TV.
Před Lurvinkem se v Česku mihli jen tři krajané ze země Helvétského kříže. Diego Lattmann nastoupil do tří utkání za Liberec. Guy Roger Eschemann odehrál v lize pouhých 11 minut, a to zrovna v derby pražských "S". Tento moment byl zvěčněn ve znělce Karlovarského filmového festivalu. A nejhlubší stopu zanechal někdejší útočník Sparty. "Lustrinelli? Ano, Lustrinelli," doplní krátký seznam švýcarských hráčů, kteří mají zkušenost z české nejvyšší soutěže. "Znám ho, trénoval mě v národním týmu,“ říká.
Fotbalový život Louise Lurvinka je úzce spjatý s Basilejí, kde vzhlížel i k české opoře týmu. Kapitánem týmu tam byl Marek Suchý. "V klubu jsem začínal v jedenácti letech, prošel jsem si tam akademií a jeden zápas jsem stihl i za áčko. Marka Suchého znám, to byl velký hráč,“ prozrazuje Lurvink, který chodil na zápasy i v roli diváka.
Basilej, to je jeho srdcovka. Navíc klub hrával pravidelně Ligu mistrů a takřka pravidelně bral titul. "Snažím se klub pořád sledovat a pořád mu fandím,“ usměje Švýcar. Možná čekal, že rozjede kariéru pořádně právě v tomhle klubu, ale nebylo mu přáno. "Čekal jsem, že dostanu víc prostoru, ale dopadlo to jinak,“ pokrčí rameny. "Byl jsem mladý a možná jsem měl přehnaná očekávání,“ přiznává.
O Švýcarsku je známo, že patří k zemím s povinnou vojenskou službou. Jak to bylo v případě mladého fotbalisty. Vzpomínání začne tím, že se rozesměje, protože to zajímá hodně lidí. "Nestřílel jsem, neměl jsem zbraň,“ culí se a připomíná, že kdyby nešlo o povinnost, podobnou zkoušku by si rád odpustil. "Když nejdete na vojnu, musíte zaplatit. Není lehké se tomu vyhnout. Ale měl jsem štěstí, že jsem se dostal do speciálního programu pro sportovce. Nebyl to opravdu vojenský program, ale spíše tréninky...,“ říká s úlevou.
Hodně času mohl věnovat tréninku, takže zvládal přípravu a o víkendu mohl hrát zápasy. "Ale pro fotbalisty to není ideální, většina raději zaplatí. Vždy jsem byl pryč od nedělního večera do středy nebo čtvrtka. Pak jsem přišel na jeden trénink a hrál zápas. Pro mě to bylo v pohodě, v minulém klubu jsem hrál, trenérovi to nevadilo,“ oddechne si. Dobře ví, že jinde by mohl mít problém dostat se do základní sestavy.
Většina sportovců v tom programu podle Lurvinka dělá individuální sporty jako je tenis či lyžování. Právě lyžařskou hvězdu Marka Odermatta dává za příklad. "Patří mezi nejúspěšnější lyžaře všech dob. V posledních letech toho hodně vyhrál,“ říká pyšně na adresu krajana.
Brzy ale přijde řeč znovu na fotbal a Lurvink se netají tím, že se chce posunout alespoň o pár příček výš. A co dlouhodobější plány? "Nevím, jestli je to vyloženě sen, ale rád bych si zahrál některou z TOP pěti evropských soutěží. Asi je jedno kterou, samozřejmě nejradši Premier League,“ konstatuje.
Pro začátek by mu prý úplně stačilo, kdyby výkonností dorostl pro českou špičku. "Hrát za týmy jako je Slavia, Sparta či Plzeň, to by byl další krok výš,“ odhalí. Pro začátek se ale bude muset v neděli popasovat s útočníky Českých Budějovic a pomoci Pardubicím k bodovému zisku.