eFotbal

Letná stárne, ale zůstane milým obývákem. Nový stadion? Sen je rok 2032, říká šéf Sparty Křivda

Livesport
Tomáš Křivda se rozpovídal o roce 2024 i plánech Sparty do budoucna.
Tomáš Křivda se rozpovídal o roce 2024 i plánech Sparty do budoucna.Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia
Rok 2024? Pro Spartu jako na horské dráze. Nejprve fantastické úspěchy v podobě zisku doublu a postupu do Ligy mistrů, později nevídaná sportovní krize. Jak nahlíží na uplynulé měsíce generální ředitel klubu Tomáš Křivda (40)? V rozhovoru pro Sparta Unlimited hovořil o fungování nejužšího vedení, cenotvorbě vstupenek, ale také o novém stadionu. "Jeho vizualizace by mohla být hotová do tří let," prozradil jeden z nejvyšších představitelů vedení Letenských.
Reklama
Reklama

O fungování nejužšího vedení

"Nejužší vedení, které funguje v klubu na denní bázi, je ve složení František Čupr, já, finanční ředitel Jakub Urbaník, člen představenstva Petr Hrdlička, který úzce spolupracuje s Tomášem Rosickým, a právě Tomáš. Jsme spolu v takřka denním kontaktu. S kolegy se potkáváme v kanceláři s řeším s nimi zásadní i běžná provozní témata. Daniel Křetínský svým vytížením není pro klub na denní bázi k dispozici, ale nejen z toho důvodu máme Františka Čupra, který je reprezentantem našich akcionářů. Právě František je v úzkém kontaktu s Tomášem Rosickým a řeší spolu sportovní chod klubu."

O fanoušcích

"Fanouškům musím dát obrovský kredit. Poslední zápas s Jabloncem byl znovu vyprodán. Na konci prosince přijde po výsledkové krizi plný stadion. Pojďme k sobě být upřímní. Před patnácti, dvaceti, pětadvaceti lety by přišly tři tisíce diváků. Mám obrovskou radost, jaká komunita fanoušků dnes kolem Sparty je. Jak fanoušci klub neustále podporují a jaké pozitivní emoce do podpory vkládají."

O investici do sportovní infrastruktury

"Společně s realizačním týmem našeho A-týmu jsme se rozhodli investovat do dalších moderních technologií a infrastruktury pro sportovní přípravu nejen A-týmu, ale také B-týmu a našich akademií. Více propojujeme práci akademií chlapců a dívek, abychom právě tu dívčí akademii rozvíjeli rychleji."

O hospodářských výsledcích

"Zisk ve výši 46,2 milionu korun je důkazem sportovního i komerčního rozvoje klubu. Dostat se do zisku se nám podařilo především díky kladnému transferovému saldu a úspěšnému působení v evropských pohárech. Za výjimečných podmínek se nám podařilo prodat Tomáše Čvančaru do Borussie Mönchengladbach. Díky sportovním úspěchům se nám dařilo i v komerční sféře. V minulé sezoně jsme dokázali vyprodat všechna domácí utkání A-týmu a především příjmy ze vstupného v evropských pohárech dokázaly naplnit pokladnu AC Sparta Praha velmi zajímavými finančními prostředky."

O cenotvorbě vstupenek

"Cenotvorba na jednotlivá utkání probíhá na rok dopředu. Může se zdát, že to nedává smysl, ale my jsme si rok zpátky nastavovali cenotvorbu na současnou sezonu. Pomáhá nám to v transparentním komunikování směrem k fanouškům. Výroční utkání jsme nastavili do středního ranku mezi zápasy, které jsou atraktivnější, protože jsme měli v plánu zorganizovat velký doprovodný program. Ten jsme zorganizovali, byť nebyl tak komplexní, jak jsme si ho původně představovali. Tehdy nám nedošlo, že nastavujeme cenu i pro sektor hostí. Napadlo nás, že nejlepším řešením bude věnovat rozdíl v ceně nadačnímu fondu Teplic. Poté jsme k tomu přidali ještě dalších 200 korun (za každou vstupenku) ze strany Sparty, nakonec jsme přispěli přes 30 tisíc korun. Každopádně v cenotvorbě plánujeme další změny tak, abychom více reflektovali rozdíly mezi jednotlivými sedadly."

O občerstvení na stadionu

"Na současném stadionu nejsme bohužel schopni přidávat další prodejní místa. Není na to prostor. Současné stánky nejsou dobře uzpůsobené, mají minimální skladovací prostor, minimální přípravnu. V O2 areně je přípravna jako samostatná kuchyně McDonaldu, která má vpředu výdejní pult. My takové možnosti nemáme, máme jeden gril, na němž to musíme připravit. S tím pracujeme. Na druhou stranu to neznamená, že jsme spokojeni s tím, jak to je."

O současném stadionu

"Stadion na Letné stárne, nechceme na něm ale zbylé roky přežívat. Chceme tady žít, chceme, aby byl stále tím naším milým obývákem. Pracujeme na tom. Budeme pokračovat v investicích do stadionu. Do modernizace Letné jsme v posledních letech investovali vyšší desítky až stovky milionů korun – ať už to byla modernizace stánků s občerstvením, přidání nových toalet, vybudování nových vstupů na stadion, přidání velkoplošných obrazovek a dalších technologií. Stadion stále není v topu, v jakém bychom ho potřebovali. I proto jsme se rozhodli dál pokračovat v investicích. Jednou z nich je ozvučení, udělali jsme první část rekonstrukce, druhou část bychom rádi dodělali v průběhu nového roku. Další v plánu máme modernizaci osvětlení, to stávající není v perfektním stavu."

O novém stadionu

"Situace je aktuálně taková, že finalizujeme jednání s Fotbalovou asociací České republiky o smlouvě a budoucí smlouvě, která by platila ve chvíli, kdy budeme mít platná všechna stavební povolení. Věřím, že v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku budeme schopni tu smlouvu podepsat. Na Spartě zároveň vzniká tým, který se bude projektu výstavby stadionu věnovat. A kdy už uvidíme nějakou vizualizaci stadionu? Jsme na začátku. Budeme vyhlašovat architektonickou soutěž, na jejímž základě budeme mít vizualizaci. V tuto chvíli máme pouze hmotové studie. Společně s architekty jsme vytvořili modely stadionu, jak by mohl vypadat a kolik by se tam vešlo diváků. Že by tam mohla být fanzóna, že by tam mohl být velký fanshop či muzeum. Netroufnu si říct, kdy bude vizualizace. Snad do tří let. A co se týče samotného stadionu, bavíme se o roku 2034. Mým přáním je dostat se k roku 2032."

O dalších areálech

"Sparta pracuje na rozvoji dalších areálů. Koupili jsme areál na Proseku, kde v tuto chvíli působí naše ženy. Chceme tam vybudovat dívčí akademii. Zároveň připravujeme projekt výstavby druhého stadionu s kapacitou přibližně pěti tisíc diváků, kde by měl hrát náš B-tým a ženský A-tým. V tuto chvíli řešíme finální lokalitu. Jde o projekty střednědobého rázu, chtěli bychom je mít hotové do tří až pěti let. Na Strahově plánujeme rozšířit počet ploch i zkvalitnění hřišť."