eFotbal

Komise rozporuplně posvětila penaltu pro Slavii. Udivila i schválením faulu Vitíka na Adua

Jaroslav Šindelář, ČTK
Tomáš Chorý penaltu v zápase s Duklou proměnil.
Tomáš Chorý penaltu v zápase s Duklou proměnil.Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Komise rozhodčích FAČR posvětila penaltu, kterou v nedělním duelu 13. kola Chance Ligy zahrávala Slavia v derby proti Dukle za ruku Davida Ludvíčka (23). Tu Slavia zásluhou Tomáše Chorého (29) proměnila, a díky tomu vyhrála 3:0. Přitom za téměř totožnou ruku Chorého minulý víkend v Jablonci (2:1) se penalta nepískala, a komise situaci navíc ani zpětně neokomentovala. Ještě více pak udivila výrokem, že za faul sparťana Martina Vitíka (21) na plzeňského útočníka Prince Kwabenu Adua (21) se penalta neodpískala správně, protože Vitík držel Adua "jen chvíli". Plzeň i tak vyhrála 1:0.
Reklama
Reklama

Viktoria vedla v neděli právě po gólu Adua z 30. minuty 1:0 v situaci, kde chyboval právě Vitík. V úvodu druhého poločasu pak stoper Sparty ve vápně viditelně na několik sekund přidržel za dres Adua, který se snažil dorážet po střele Pavla Šulce. Rozhodčí Karel Rouček však přesto penaltu nenařídil, neozval si ani videorozhodčí Jan Všetečka.

Co je ale ještě nepochopitelnější, je fakt, že jim komise dala za pravdu, a především zdůvodnění posvěcení neodpískání penalty.

"Hráč hostujícího družstva při dobíhání míče vyraženého brankářem krátce přidržel za dres hráče domácího družstva, o přestupek se nicméně nejednalo," udivila komise.

Přitom kdyby Vitík Adua za dres nedržel, ghanský útočník by se dostal k zakončení do odkryté brány. Buď jak buď, faul Vitíka byl evidentní a z pravidlového hlediska je zcela nepodstatné, jak dlouho Adua držel.

Pro Slavii ano, proti ne

V Edenu za stavu 0:0 ve 32. minutě nacentroval z pravé strany David Douděra, míč po lehké teči od domácího Ondřeje Lingra trefil do ruky levého beka Ludvíčka a rozhodčí Dominik Starý bez jakékoliv prodlevy nařídil penaltu. Tomáš Chorý z pokutového kopu nezaváhal a nasměroval lídra tabulky k vítězství 3:0.

"Míč byl lehce tečován hráčem domácího družstva, ale jednalo se o přestupek, protože provinivší se hráč měl ruku zjevně vystrčenou nepřirozeně před tělem. Rozhodčí správně nařídil pokutový kop pro domácí," uvedla komise.

Pokud je tedy správný výklad, že za takovouto ruku se má nařídit pokutový kop, pak je přinejmenším zvláštní, že po prakticky totožné ruce právě Chorého ve vápně Slavie v zápase v Jablonci právě sudí Rouček penaltu nenařídil a neupozornil ho znovu ani Všetečka u videa.

A korunu všemu pak nasadila samotná komise, která se k celé situaci ani nevyjádřila.

Neřešil se ani ofsajd z vhazování

Vůbec nejmarkantnější omyl rozhodčích se udál v sobotním duelu Olomouc - Jablonec (0:0), kde asistent rozhodčího Stanislav Pochylý zastavil slibnou šanci Severočechů tím, že zvedl praporek signalizující ofsajd, i když se míč k jabloneckému hráči dostal přímo po vhazování jeho spoluhráče, a o ofsajd se tak jednat nemohlo. 

A hlavní sudí Ladislav Szikszay k udivení všech hru přerušil a ofsajd odpískal. Ani v tomto případě se komise vedená Liborem Kovaříkem k situaci nevyjádřila.

Komise jen uvedla, že byl v souladu s pravidly vyloučen olomoucký kapitán Radim Breite (35) za faul na ležícího Dominika Hollého. Po kontrole zákroku ze záznamu mu Szikszay udělil rovnou červenou.

"Rozhodčí na základě intervence VAR (videorozhodčího) správně vyloučil hráče domácího družstva za šlápnutí na kotník ležícího soupeře. Vyloučený hráč se mohl šlápnutí na soupeře vyhnout," usoudila komise, že šlo o úmysl.

Penalta pro Slovácko se prý nekopala správně

Podle komise rovněž nechyboval sudí Jan Petřík, když v zápase Liberce se Slováckem za stavu 1:0 nenařídil ve 24. minutě penaltu pro hosty. Kapitán týmu z Uherského Hradiště Stanislav Hofmann v pádu nepřesně vystřelil a vzápětí jej kopl domácí Aziz Kayondo, na pokutový kop to ale bylo málo.

"Hráč hostujícího družstva v pádu vystřelil na branku a následně došlo k nezaviněnému kontaktu s hráčem domácího družstva. O přestupek se nejednalo," konstatovala komise.

Hofmann byl po zákroku Kayonda v bolestech několik minut ošetřován a krátce po návratu na hřiště dostal rovnou červenou kartu za zastavení unikajícího Denise Višinského. Tuto situaci komise veřejně nekomentovala, neboť ji novináři nezařadili mezi čtyři vybrané situace z kola, k nimž se podle manuálu šéfové sudích vyjadřují. Liberec zápas vyhrál 4:0.