eFotbal

Finančně nejvýnosnější mládežnické akademie? V Anglii nebo Německu je nehledejte, spíš na obou stranách Pyrenejí

eFotbal
Finančně nejvýnosnější mládežnické akademie? V Anglii nebo Německu je nehledejte, spíš na obou stranách Pyrenejí
Finančně nejvýnosnější mládežnické akademie? V Anglii nebo Německu je nehledejte, spíš na obou stranách PyrenejíFlashscore
Na fotbal lze pohlížet z několika různých perspektiv. Z pohledu trofejí, z pohledu zájmu diváků nebo třeba z perspektivy úspěchu “výroby” mladých fotbalistů. Ona třetí perspektiva má zajímavé lídry. Web Sportskeeda sestavil žebříček pěti klubů, které za posledních sedm let vydělaly nejvíc peněz na prodeji svých odchovanců. Tipnete si kdo vyhrál? S tím, že se do výsledku počítají jen hráči, kteří si v akademii odkroutili minimálně tři roky.
Reklama
Reklama
Olympique Lyon - 270 milionů eur

Lyon se v Ligue 1 etabloval jako jeden z nejuznávanějších fotbalových klubů na světě. Nejenže hrají fotbal, který si dokáže oblíbit téměř každý, ale také se jim daří vychovávat špičkové hráče. Od svého založení Lyon vždy upřednostňoval nabídnutí šance mladým. Tato politika sice nezaručuje permanentní úspěch v nejvyšších soutěžích, ale pro mladé hráče se jedná o velmi atraktivní adresu. Francouzský klub nám za posledních sedm let dal několik výjimečných hráčů, mezi něž patří Alexandre Lacazette, Samuel Umtiti, Tanguy Ndombelé,  Nabil Fekir nebo třeba Anthony Martial.

Ajax Amsterdam - 283 milionů eur

Možná jste ho čekali o kousek výš? Ajax, který kdysi vedl sám velký Johan Cruyff, má pravděpodobně nejznámější mládežnický systém na světě. A z komplexní přípravy vypadávají zajímavá jména, na kterých klub z Amsterdamu trhá miliony. Jejich nejcennějším odchodem je Matthijs de Ligt, který zůstává nejmladším kapitánem klubu v historii. Po 117 vystoupeních za Ajax odešel tento středopolař v roce 2019 do Juventusu za 85,5 milionu eur. Proslulou akademií Ajaxu prošli třeba také Donny van de Beek a Justin Kluivert. Frenkie de Jong, jehož přestup do Barcy byl ještě o půl milionu eur dražší než de Ligtův se do žebříčku nepočítá, de Jong strávil formativní léta v Willem II Tilburg.

AS Monaco - 285 milionů eur

Stejně jako Lyon má i AS Monaco prostor a klubovou politiku k tomu, aby dalo svým mladým talentům dostatečnou příležitost. Trenéři Monaca vždy věřili mladíkům a tim jim to splácí vynikajícími výsledky. Pod vedením Leonarda Jardima dosáhlo AS Monaco v sezóně 2016-17 skvělého úspěchu, kdy v lize nejenže zastavili PSG, ale též se dostali do semifinále Ligy mistrů. Hlavní hvězdou byl jistý Kylian Mbappé. Ten tvoří více než polovinu statistického úspěchu Monaca, když za něj PSG  v rámci povinné opce po hostování zaplatilo v roce 2018 sumu  ve výši 145 milionů eur

Real Madrid - 330 milionů eur

Na rozdíl od ostatních čtyř klubů na seznamu není Real Madrid prodejním klubem. Naopak je to aktuálně nejlépe hodnocený tým v Evropě a má talent utrácet směšné částky za své vysněné hráče. Ačkoli pro ně peníze nikdy nebyly problémem, málokdy se jim podaří zaručit pravidelné působení absolventů své akademie. Zkrátka nenasytná touha Los Blancos po úspěchu nevěstí pro jejich mladé hráče nic dobrého, protože jen zřídka dostávají příležitost se ukázat. Výsledkem je, že "bílí" nakonec prodají většinu svých ambiciózních mladíků těm, kteří nabídnou nejvíc. Příklad? Třeba Alvaro Morata.

Benfica Lisabon - 379 milionů eur

A vítězem jsou Portugalci. Vedle  neuvěřitelných 379 milionů eur získaných za prodej produktů své akademie patří i k nejúspěšnějším klubům v zemi, když za stejné období Benfica získala pět ligových titulů.  A to i přes pravidelný prodej největších svých talentů. Ten opravdu gigantický přišel v červenci 2019, kdy  si Atletico Madrid vyhlédlo Joaa Félixe a za jeho služby zaplatili neuvěřitelných 127,2 milionu eur, čímž se mladík stal nejcennějším odchodem Benfiky a zároveň nejdražším podpisem Atletica v historii. 

zdroj: Sportskeeda