Ten, kdo viděl výjezd Lvíčat do Anglie, už má podle něj možná kopřivku. "Vůbec nejde o to, že jednadvacítka prohrála. Jde o způsob hry, jakým se prezentovala. Její trenér Jan Suchopárek je výborný kluk. Mám ho rád, je pracovitý, v životě něco dokázal. Možná je ode mě trochu nefér, když si vytáhnu jednu větu, kterou řekl po utkání s Anglií. Uvedl, že hráči na sobě musejí v klubech víc zapracovat. Chtěl bych mu vzkázat: Honzo, jsi vedle jako ta jedle. Víš, kdo na sobě musí v první řadě zapracovat? Právě trenéři. A dále sportovní ředitelé, kondiční kouči, šéfové a trenéři akademií. Desetkrát víc než hráči. Ne, hráči nejsou viníci současné mizerné situace," hájil mladíky devětapadesátiletý odborník, jehož slova vyšla na sport.cz.
A zastavil se i u prohlášení nejmenovaného kouče jednoho z mládežnických výběrů, který před časem uvedl, že vše je o výsledcích. "Přesně naopak, pánové. Kdybych přišel na svaz, s tímhle myšlením už tam dotyčný kouč není. Nechci být posel špatných zpráv, fotbal miluju. Vidím ale realitu, čísla, fakta. Vím, kde český fotbal byl, vidím, kde je, a vidím jeho budoucnost. Řada lidí teď říká: Ten ročník 2000 i mladší kluci jsou šikovní. Bude zase dobře. Dělají si naděje. Třeba na základě výhry sedmnáctky nad Německem v minulém týdnu. Já tvrdím: Pro mě není tragédie, když jednadvacítka prohraje s Anglií a zároveň nevýskám, že sedmnáctka porazila Němce. Výsledek u mládeže, včetně jednadvacítky, by neměl být nikdy primární věcí, ze které budeme měřit úspěšnost. Výsledek je důležitý, ale ne nejdůležitější. Zásadní je způsob hry. Jestli je konkurenceschopný, individuálně orientovaný směrem k budoucnosti. Teprve potom přichází na řadu výsledek," podotkl na sport.cz bývalý stratég Žižkova, Slavie, Liberce, Zlína či Příbrami.
Na dotyčné skutečnosti už exkouč Wisly Plock a Panioniosu Atény upozorňoval v roce 2014, když přednášel v Polsku, v Německu i na Slovensku na téma nesoulad českého fotbalu. "V té době naše mládežnická mužstva vozila ze závěrečných turnajů medaile. Vysvětloval jsem, jak je možné, že na úrovni mládeže dokážeme sbírat medaile, ale křivka A-týmu je sestupná. Můj závěr byl jednoznačný. Hlavní důraz byl kladen na týmovou taktiku, bojovnost, týmovost. Když se mladíci dostali do dospělého fotbalu, jejich zahraniční vrstevníci o týmové taktice nevěděli ještě nic. Ale byli o parník vpřed v individuálních dovednostech. V okamžiku, kdy do nich kouči nalili taktiku a týmový duch, najednou jsme neměli nárok. To bylo kdysi. Když se podívám na dnešní devatenáctku, jednadvacítku, na áčko, ten obraz je daleko tristnější," uzavřel sportem.cz citovaný expert, jenž ve své trenérské kariéře dosáhl na tři trofeje.
Klokan Le Giang si v Paříži převzal od Mezinárodní hráčské asociace prestižní cenu. Za co ji obdržel?Zdroj: sport.cz