eFotbal

Boj agentů! Kisel lákal Kuchtu na zahraniční angažmá, už ho řeší FAČR! „Nepřípustné,“ říká Paska

eFotbal
Boj agentů! Kisel lákal Kuchtu na zahraniční angažmá, už ho řeší FAČR! „Nepřípustné,“ říká Paska
Boj agentů! Kisel lákal Kuchtu na zahraniční angažmá, už ho řeší FAČR! „Nepřípustné,“ říká PaskaFlashscore
Tohle se ve slušné fotbalové společnosti nedělá. Nebo že by se do Česka vracela divoká devadesátá léta bez jakýchkoli pravidel? Hráčský agent Karol Kisel, bývalý slovenský reprezentant, účastník OH 2000 v Sydney, mj. hráč Bohemians, Sparty a Slavie a také někdejší sportovní ředitel červenobílých,  dnes spolu s dalším exslávistou Martinem Latkou šéfující agentuře K2K Sports, se snažil „zajet“ do kanonýra sešívaných Jana Kuchty a přetáhnout ho k sobě. A to za zády Kuchtova agenta Milana Martinoviče, chorvatského šéfa společnosti Universal Trade, žijícího už dvacet let v Česku.
Reklama
Reklama

„Tohle je zcela nepřípustné, musí se to rázně utnout,“ hřímá předseda české Asociace fotbalových agentů (AFA) Pavel Paska,  doyen této profese u nás a majitel agentury ISM.

Karol Kisel lákal Kuchtu SMS zprávami a slibem sjednání zahraničního angažmá: „Kuchtič, gratuluju. Už jsi podepsal další smlouvu s agentem? Nebo se chceš s náma dostat do zahraničí?“ (Níže na snímku SMS v mobilu.) 

Martinovič: „Nechtěl jsem to nechat být“

„Tohle nejde, to se nemůže a nesmí stávat. Honza sdělil Kiselovi, ať ho nechá být. Já jsem se ale rozhodl, že to tak být nenechám a že věc předám vedení naší organizace AFA. Velmi nepříjemně mě to překvapilo, zvlášť pak u Karola Kisela, s nímž se znám a měl jsem s ním dosud dobré vztahy,“ řekl efotbal.cz třiašedesátiletý Milan Martinovič, který mluví velmi dobře česky a který do české nejvyšší soutěže přivedl z Chorvatska například Sladjana Ašanina či Petara Musu.  

„Je možné spolupracovat s kolegy hráčskými agenty na různých přestupech společně, sám jsem tak v minulosti mnohdy postupoval, ale až po vzájemné dohodě, není možné tohle dělat za zády svého kolegy,“ dodal Martinovič. 

„Je správné, že Milan Martinovič nemlčel a obrátil se v této věci na naši profesní organizaci. Představenstvo ASA ve složení Paska, Nehoda, Lacina okamžitě jednalo a konstatovalo, že považuje Kiselovo jednání za nepřípustné. Hrubě to porušuje zprostředkovatelský řád FAČR. Trváme na okamžitém řešení celé záležitosti. Opakuji, že se to musí rázně utnout, aby se taková záležitost v Česku už nemohla opakovat.  Případ jsme předali příslušné komisi FAČR. Máme informace o tom, že se Karol Kisel má k věci nejpozději do čtvrtka 26. února 2021 oficiálně vyjádřit,“ konstatoval pro efotbal.cz  předseda AFA Pavel Paska.

Kisel: „Kuchtu jsem přivedl do Slavie já“

„Honzu Kuchtu jsem přivedl do Slavie já. Znám ho tedy dlouho a jsem s ním v kontaktu. Nevím, co bych k tomu měl ještě říci,“ reagoval na tuto záležitost Kisel v deníku Blesk. Jeho agentura K2K Sports prodala zatím ze Slavie do Spartaku Moskva Alexe Krále (za 310 milionů korun) a do West Hamu United Vladimíra Coufala (za 163 milionů korun). Ovšem Coufalův odchod do Premier League je především dílem jeho spoluhráče a dalšího exslávisty Tomáše Součka, jenž je shodou okolností klientem Paskovy ISM.

Pokud by Kiselův případ došel až k disciplinární komisi, hrozí hráčskému agentovi až půlmilionová pokuta a zákaz činnosti na pět let.

Jak se píše v paragrafu 13, v odstavci 8, písmeno B zprostředkovatelského řádu FAČR: „Registrovaný zprostředkovatel nesmí, ať už přímo či nepřímo, nabízet své služby hráči, který má uzavřenou účinnou a v elektronickém informačním systému zaregistrovanou výhradní smlouvu s jiným registrovaným zprostředkovatelem.“ 

„Do toho systému máme všichni přístup, Karol Kisel si mohl ověřit, že Jan Kuchta má uzavřenou smlouvu se mnou,“ řekl Milan Martinovič.

Lacina: „Kisel podepsal etický kodex“

„Představenstvo AFA přijalo v této věci stížnost, podanou Milanem Martinovičem, naprosto standardně a bez emocí. Po jejím prostudování provedlo logické meritorní kroky, vyplývající z příslušné legislativy. Plní tak své povinnosti,“ uvedl pro efotbal.cz další z členů představenstva AFA Dalibor Lacina, zakladatel agentury IFM-M, který v minulosti zastupoval mj. Tomáše Ujfalušiho nebo Bonyho Wilfrieda při jeho přestupu do Manchesteru City.

„Já nebudu předjímat rozhodnutí disciplinárních orgánů, to by nebylo korektní. Jsem ale pevně přesvědčen, že se touto kauzou budou konsekventně zabývat. AFA ani komise FAČR nejsou žádný inkviziční tribunál. Prostě jen objektivně dohlíží na dodržování všeobecně známých, konsensuálně odsouhlasených předpisů. A etického kodexu, který musí každý agent přijmout a podepsat. Pan Kisel je inteligentní člověk a dobře ví, co činí. Rovněž je mu jasné, že jeho argumenty nejsou relevantní. Když na chvíli opustím dosavadní dikci a věc poněkud odlehčím, mohu dát následující příklad ze života. Tak dlouho chodil mladík navštěvovat kamarádovu manželku s vysvětlením, že se znají z mateřské školky, až to najednou už nebyla kamarádova manželka, ale manželka onoho mladíka. Tyhle výmluvy jsou úsměvné a infantilní. Celá věc ovšem naopak velmi vážná,“ dodal Lacina.

Jak už bylo uvedeno, podobné přetahování hráčů v Česku připomíná již překonané praktiky divokých 90. let Vznikly logiky obavy, zda nejde o návrat do starých časů někdejší džungle.

Způsob nekalé konkurence

„Tyto recidivy se někdy vracejí. To hříšné vábení. Pokud se objeví nový agentský subjekt na trhu, občas se stane, že se snaží rychle se etablovat, vytvořit si v rekordně krátké době široké portfolio, a to způsobem tzv. nekalé konkurence. V devadesátých letech byl ještě relativně klid, na agentském trhu fungovaly de facto tři významné subjekty, ale po jisté liberalizaci podmínek na počátku nového tisíciletí byla situace dramatická. Nechci zde uvádět nepříjemné resentimenty, protože se nakonec vše podařilo zklidnit. Následně pak vznikla AFA a její existence opravdu přispěla ke kultivaci prostředí hráčských agentů, komunikuje a řeší odbornou agendu s FAČR, je ve spojení s EFAA. Tato evropská asociace pak, jako zástupce národních agentských asociací, hájí jejich zájmy na půdě FIFA a UEFA atd. Chtěl bych zdůraznit, že renomé a práce české AFA je hodnoceno evropskou asociací velmi pozitivně,“ tvrdí Dalibor Lacina.

Karol Kisel sice není členem Asociace fotbalových agentů (AFA), což není povinné, ovšem k podobným „akcím“ jej to stejně neopravňuje. 

„AFA je profesní organizace a je otevřená všem agentům, kteří mají zájem do ní vstoupit. Podařilo se nám vybudovat vysoký stupeň mravní integrity agentského světa a ten budeme hájit, aby práce agentů byla respektována nejen ve světě fotbalu, ale i celé společnosti. Pokud si, v určité analogii, půjčím termín z politické vědy, snažíme se zabudovat do našeho systému tzv. checks and balances. Aby byl tento systém pokud možno co nejstabilnější. Mimochodem, vzpomínám si, že se několika našich pracovních setkání zúčastnil jako host i pan Kisel,“ uvedl pro efotbal.cz Dalibor Lacina.

Smlouvy se mají dodržovat

Dříve hráčští agenti, kterým se říkávalo manažeři, potom se zase určitý čas zprostředkovatelé, byli registrováni pod FIFA  a museli platit vstupní poplatek čtvrt milionu švýcarských franků. Pak přešli pod národní asociace, nyní se mluví o tom, že by měli jít pod křídla kontinentálních fotbalových organizací, v  případě Evropy tedy pod UEFA. 

Objevují se však logicky hlasy, zda hráčských agentů není  v současnosti v Česku současnosti až příliš, což může důvodem potíží typu Kiselovy kauzy.

„V průběhu času dochází ke stále novým organizačním změnám v postavení a podmínkách činnosti agentů. Ze strany EU nebo FIFA. O to důležitější je existence národních a nadnárodních struktur, které agenty sdružují a hájí jejich zájmy. Nicméně na základních zásadách, pravidlech a principech práce agentů se nic nemění. Je nutné respektovat příslušné předpisy, profesionální etiku a být solidární. Rovněž je důležité si uvědomovat, že pracujeme s mladými lidmi, tedy s hráči. Naším jednáním přispíváme k vytváření jejich životních názorů, postojů, právního vědomí atd. Dnešním hráčům je třeba aktuálně často připomínat jedno z pravidel, pocházející již z římského práva. Pacta sunt servanda. Smlouvy se mají dodržovat. V jejich případě vůči svým klubům i agentům. Pokud to budeme respektovat, může na trhu konstruktivně působit velké množství agentů. Nakonec v západoevropských zemích jich na jednom státním teritoriu působí stovky. Ale podle daných pravidel,“ dodal Dalibor Lacina.

Glosa Honzy Rajnocha: Z Vrby už je zase vlídný chlap, to o Páníka mám strach. A proč si přeji, aby Slavia dopadla jako my v Palermu?

(Zdroj: SK Slavia Praha