Fotbalový zástupce šéfredaktora deníku Sport Ondřej Škvor k tomu pak v rubrice „Pohled“ s názvem „Ještě k Bílkovi“ napsal: „Jaroslav Tvrdík se poměrně obsáhle, byť bez oponenta na druhé straně stolu, poprvé vyjádřil k možnému zapojení Slavie do Berbrovy korupční kauzy. Má pravdu, že důkazy o vině jeho klubu scházejí. Ty pro civilní soud určitě. Uvidíme, zda a jak Nezmarovy podezřelé telefonáty zaujmou etickou komisi. Tu by ještě více mohly zajímat hovory na trase Jiří Bílek, sportovní ředitel Slavie, a Roman Rogoz, vyšehradský šíbr. Škoda že o jeho roli v kauze se Jaroslav Tvrdík nezmínil. Pro pořádek, svého člověka na vysvětlování u komise má i Sparta. Josefa Krulu.“
Tak Nezmarovy podezřelé telefonáty etickou komisi, alespoň v osobním případě bývalého sportovního ředitele Slovanu Liberec a Slavie Praha, zaujmout nemohou, protože Jan Nezmar raději jako většina obviněných či podezřelých z „kauzy Berbr“ již z FAČR vystoupil.
„Suchej hajzl“ nakonec vynesl víc než 170 milionůA hovory na trase Rogoz-Bílek? Dnešní slávistický sportovní ředitel Jiří Bílek za své orodování ohledně výkonů sudích u vyšehradského, dříve příbramského i českobudějovického, šíbra Rogoze, podle našich informací před etickou komisi asi půjde. A měl by být za svou nepřípustné telefonáty zaslouženě potrestán, což podle všeho dobře vědí i v Edenu.
Je chvályhodné, že si kamarád Ondřej Škvor vzpomněl i na sparťanského sportovního ředitele Josefa Krulu a na „jeho“ politickou návštěvu u Romana Berbra. Po ní sudí Pavel Královec postavil v červenci roku 2020 ve finále Českého poháru Sparta-Slovan Liberec (2:1) na „Náčelníkův“ rozkaz, s nímž neměl žádný problém, „suchej hajzl“. A pak svými prokázanými chybami pomohl Letenským k zisku cenné trofeje a hlavně k postupu do základní skupiny Evropské ligy.
V listu, který patří sparťanskému majiteli Danielu Křetínskému, považuji Škvorovo připomenutí Krulova příběhu za docela odvážný čin.
Ovšem „kauza Krula“ a „případ Bílek“ jsou poněkud odlišné. Zatímco o Bílkově záležitosti se ví teprve něco přes dvě měsíce, o té Krulově už víc než přes rok. A nic se dosud na Strahově ani na Letné nestalo, bývalý sudí z Berbrovy éry, pokud vím, na Spartě stále pracuje.
Pravda je, že v odposleších, které vyšly najevo (o těch v Krulově i Bílkově případě jako první informoval efotbal.cz), se o Krulovi jen mluví, zatímco Bílek v nich hovoří sám. Ovšem zatímco Jiří Bílek žádal Rogoze hlavně o nápravu věcí, aby prý jeho známí sudí přestali v ČFL béčko Slavie řezat, tak Josef Krula (alespoň podle Berbra) chtěl „ politickou podporu“, které se mu nakonec ve finále Českého poháru také dostalo.
Sparta i díky ní postoupila do základní skupiny Evropské ligy, v níž nakonec inkasovala částku mezi 170 až 180 miliony korun (podle tehdejšího kurzu), o kterou nakonec přišel Slovan Liberec. I tohle může být v odborném posuzování věcí bráno v potaz.
Stejně jako to, že sparťanský místopředseda a šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda poté před sezonou 2021/2022 navrhoval do obrozené Příhodovy komise rozhodčích FAČR právě Pavla Královce.
Peltova kauza citelně poškodila celou FAČRMimochodem, Dušan Svoboda podniká ve firmě Vulkán z Hrádku nad Nisou s nepravomocně odsouzeným expředsedou FAČR a šéfem FK Jablonec Miroslavem Peltou. „Velký čáp“ se do svých odposlechových problémů se známou dotační kauzou dostal kvůli přátelství s Romanem Berbrem. Tomu iniciativně pomáhal (jako svědek i jako přítel později potrestané soudkyně) u „Náčelníkových“ soudů s bývalými rozhodčími, kteří se „Taťkovi“ statečně vzepřeli.
Přestože byl Pelta, byť zatím nepravomocně, odsouzen kvůli manipulacím se státními dotacemi k nepodmíněnému trestu ve výši šesti let a k pokutě pět milionů korun, stále zůstává nepotrestaným členem FAČR a hlavně předsedou Libereckého krajského fotbalového svazu. Jako by se kvůli „kauze Berbr“ ve fotbale zapomnělo na „kauzu Pelta“.
Ano, jablonecký boss se odvolal, avšak znalci tvrdí, že „udělat nulu ze šesti let“ bude těžké, navíc za rizika, že odvolací soud může trest ještě zvýšit. Ovšem především byla kvůli Peltovi FAČR čtyři roky – od roku 2017 do roku 2021 – vedena jako trestně stíhaná právnická osoba, což jí uškodilo jak reputačně, tak finančně.
Je tedy logické, že i Miroslav Pelta by jakožto člen FAČR měl brzy stanout před etickou komisi. Zvlášť když už byl potrestán (zcela správně) i vyšehradský vedoucí mužstva za to, že si před jedním mistrovským zápasem nižší soutěže na Rogozův příkaz úmyslně zapomněl videokameru.
P. S. Takový detail. Pokud Ondřej Škvor zmiňuje, že Jaroslav Tvrdík v „Hovorech z Etoro Lounge“ neměl na druhé straně stolu oponenta, těším se na to, jak jej bude mít Dušan Svoboda ve svém příštím tradičním interview pro deník Sport.
Slavia napadá smlouvu o televizních právech u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže!