Berbr se netají tím, že měl ve FAČR velký vliv. "Po roce jednání jsem bytostně přesvědčen, že celý tento případ byl udělán policií a státním zastupitelstvím na zakázku, s cílem dostat mě z fotbalu a co nejvíc mě kriminalizovat. Jinak by nemohl být tak zoufale zpracován," uvedl Berbr. Státní zástupce pro něj požaduje trest sedm let vězení, pokutu 5,55 milionu korun a pětiletý zákaz činnosti. Jeho obhájci navrhují zproštění obžaloby, protože se nepodařilo prokázat, že se žalované skutky staly.
Soudní jednání se dnes protáhlo do večerních hodin. Kvůli technickým potížím s nahráváním v soudní síni mělo dvě vynucené pauzy. "Pravda je vůbec to nejobtížnější, co lze lidem předložit k věření," zopakoval dvakrát Berbr ve svém posledním slovu.
Jako jediný z 21 původně obžalovaných lidí a klubu Slavoj Vyšehrad se účastnil všech čtyř desítek jednacích dnů. "Snažil jsem se vše vysvětlovat a vysvětlit," poznamenal. Jeho snaha mu ale přišla zbytečná, neboť poté, co soud vyslechl na 50 svědků a jen jeden vypovídal proti Berbrovi, státní zástupce v závěrečné řeči tvrdil, že svědci potvrdili existenci organizované zločinecké skupiny. "Mám za to, že jsme každý poslouchali jiné svědky, kteří hovořili pro každého z nás jinou řečí," konstatoval dříve údajně nejmocnější muž fotbalu v Česku.
foto: © Profimedia.cz
Obvinění policie a obžaloby považuje za absurdní konstrukci. Obžaloba podle něj například vůbec nevysvětlila okolnosti vzniku a fungování zločinecké organizace ve fotbale, kterou státní zástupce nazval v březnu při závěrečné řeči fotbalovou mafií. Berbr stále podle obžaloby v jejím čele.
"Organizovaná zločinecká skupina? Kdo ji založil? Kdy? Za jakým účelem?" ptal se Berbr a hned si odpověděl, když vyloučil ostatní hlavní obžalované, kteří podle spisu v této organizaci působili - bývalého hráče Michala Káníka, bývalého rozhodčího Tomáše Grímma a bývalého sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze. "Káník tu zločineckou skupinu nezaložil, protože byl mimo. Grímm byl rozhodčí, toho bych asi nerespektoval já. Rogoz byl v klubu, toho by nerespektovaly ostatní kluby. Takže bych si já, jako místopředseda FAČR založil zločineckou organizaci, čtyři kola před koncem soutěže, aby vyhrál Vyšehrad? A pak jsem ji opustil? Proč? Abych si upevňoval pozici? Absurdnější důvod ani snad nemohl být uveden," řekl Berbr.
Obvinění z ovlivňování zápasů třetí ligy považuje za největší hlavolam celého případu. "Koho bych jako zakládající člen organizace uplácel? Nemělo by to být spíš obráceně? Vím stoprocentně, že jsem nikomu nepotřeboval nic dávat ani slibovat," prohlásil. Obsáhle promluvil také o zoufalství a stresu, které zažíval ve vazbě. Uvedl, že tehdy několikrát denně přemýšlel o sebevraždě.
Ve své řeči obvinil současné vedení FAČR, zejména předsedu Petra Fouska a místopředsedu Jiřího Šidliáka, z finančních machinací. Řekl, že vyvádějí z asociace miliony korun.
S posledními slovy vystoupili ještě další obžalovaní - Rogoz, bývalí sudí Jana Štychová a Jan Cihlář a bývalý fotbalový funkcionář Litoměřic Martin Pýcha. Všichni odmítli vinu. Jednání tím skončilo. Květen si senát soudu nechá na rozhodování, rozsudek by měl vynést 19. června.
Berbrovi obhájci kritizovali postup soudu i žalobce, žádají zproštění obžaloby. Návrh trestu je likvidační, diví se Káník